DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chovatelská stanice Chinchillas World

Strava

Čím se činčily živí v přírodě

Činčily žijí v jihoamerické oblasti, kde se živí především stepní trávou, plody, listy a kůrou menších keřů. Kromě toho jim slouží jako potrava určité druhy kaktusů, jejich kořeny, kmeny a listy. Především oblíbené jsou guillivy,plody rostliny quisco, kaktusu, který je v této oblasti velmi rozšířen. Zdroj vody činčily získávají z ranní rosy a z potavy, která obsahuje vodu. V zajetí může zůstat činčila zdravá tehdy, pokud jí budeme dávat  jen kvalitní krmivo (především seno a lisované krmivo) a opravdu v malém množství pamlsky !

Základní strava

Nejdůležítějším faktorem stravování činčil je, že by stravu měly dostávat pravidelně. Stačí nechat činčilu pouhý jeden den bez stravy a můžete jí zadělat na pořádné potíže. 

 

Seno:

Seno je nejzákladnější složkou potravy, podáváme ho činčilám každý den v dostatečném množství. Mělo by být alespoň 3 týdny od sklizně a správně usušené. Nesmí být vlhké ani plesnivé!!! To by mohlo způsobit činčilám průjem. Správně usušené seno poznáte tak, že má krásně aromatickou vůni.

 

Lisované krmivo:

Takzvané palety, speciální potrava pro činčily. Jsou to malé zelené tyčinky z různých druhů obilí a sena s příměsí vitaminů a minerálních látek. Nesmíte si lisované krmivo splést s krmivem pro králíky. Je úplně stejné , ale je méně kvalitní a hlodavci po něm přibírají. U činčil by to vedlo až k problémům s játry, které končí bohužel i smrtí.

 

Voda

Nejlepší způsob podávání vody je tzv. v "napáječkách". Činčily musí mít čerstvou vodu denně a měla by mít pokojovou teplotu. Pozor si musíme dát na řasy, které se tvoří v napáječkách a pravidelně je čistit. Jedou za měsíc můžeme přidat do pitné vody několik kapek speciálních kombinovaných vitaminů.

Pamlsky

Pamlsky podáváme spíše ve vyjímečných situacích, např. při seznamování s činčilou, ale i při normálním krmení pro stálý kontakt. Nemělo by to být ale často. 

Může to být malý kousek jablka, mrkve nebo sušeného ovoce, rozinky, listy pampelišky nebo i jejich květy, sušené poupata růží, sušené byliny, listy mladých kopřiv, usušený bodlák i s listy a ovesné vločky.

U častého krmení oříšky, semeny slunečnice a jinými sladkostmi může dojít k poškození jater. Nejsou tedy vhodné!

 

Pro nákup krmiv doporučuji e-shop zravamrska.eu